Taanka Barátok - Eged Enikő
Ossza meg
Eged Enikő az egyik kedvenc magyar illusztrátorunk. Elbűvöl minket alkotásaiban a színek és minták világa, a karakteres és nagyon szerethető visszatérő motívumok, képeinek hangulata. Évek óta rajongói vagyunk Enikő munkásságának és nagy örömmel tölt el minket, hogy egyre több ismertebb magyar és nemzetközi márkával dolgozik együtt. Illusztrációi magazinok oldalain, ruhákon és kiegészítők mintázatain köszönnek vissza. Enikőnek remek az ízlése, így külön öröm látni, hogy szereti és viseli is a termékeinket. Nagyszerű dolog, hogy egy rövid beszélgetésen keresztül bemutathatjuk nektek Enikőt és a csodálatos alkotói világát.
Kezdjük az elején. :) Gyerekként tudtad már, mi szeretnél lenni felnőttként? Mikor kezdtél el rajzolni?
Nem emlékszem, de már óvodás korban rajzversenyeken vettem részt. Nagyon szerettem rajzolni és festeni. Eleinte azt gondoltam, hogy ebből nem lehet megélni, de ez a gimnázium és az ELTE alatt megváltozott, amikor felfedeztem az alkalmazott grafika világát.

Kik voltak azok az alkotók, akik inspiráltak, amikor elkezdtél foglalkozni a képzőművészettel, és akik ma is közel állnak hozzád?
Először is a dédnagyanyámat említeném. Elképesztő pasztell festő volt, aki sok képet készített megrendelésre a családja támogatására. Gyerekként állandóan lovakat másoltam a János Vitézből, és a népi elemek, a neo-folk stílus ma is közel áll hozzám. Mielőtt művészeti iskolába mentem volna, nem igazán követtem vagy tanulmányoztam konkrét művészeket, de az osztrák expresszionizmus és a mágikus realizmus az irodalomban nagyon fontos volt számomra. Az utóbbi időben az alábbi művészek ragadtak magukkal:


Kivel szeretnél a legszívesebben barátságot kötni, ha rajtad múlna?
Ó, nagyon szégyenlős vagyok ilyesmire gondolni, nem tudom - nagyon szeretnék találkozni a Bauhaus női művészeivel, ha vissza tudnék utazni az időben.
Melyek azok a legfontosabb dolgok az életedben, amikről soha nem mondanál le?
A családom, a lovak, a kutyák és a macskák! Azt hiszem, már nem tudnék mások elvárásainak vagy szabályainak megfelelően fix órákat dolgozni, szóval nem mondanék le arról a szabadságról, amit a szabadúszó munka ad nekem.


Hogyan szereted tölteni a szabadidődet? Mi tölt fel téged? Mi inspirál a legjobban?
Mostanában nagyon szerencsésnek érzem magam, mert szinte minden nap a lovaimmal lehetek a szabadban, ami csodálatos. Ez segít kikapcsolódni és inspirációt találni. Kevésbé érzem magam kiégve, az agyam nem pörög olyan sebességgel, mint a városban. Az olvasás és az utazás számomra közvetlenebb inspirációs források. Rengeteg ötletet és vázlatot szülnek.






Melyik munkád áll a szívedhez a legközelebb az elmúlt évekből? És ha választhatnál bármilyen design vagy művészeti projektet, mi lenne az?
Mostanában nagyon érdekel a falfestészet. Annyira klassz lenne egyszer egy ilyen alkotást készíteni! Különösen vonz a Tábi Eszterrel való kerámia együttműködésem, ahol macska formájú tálakat készítettünk. Nagyon szeretem az OAT AVA és a VYF kollaborációkat is. :)






Kíváncsi vagyok, milyen zenét szeretsz hallgatni rajzolás közben?
Ez egy kicsit bűnös élvezet, de nagyon gyakran gagyi pop-dance slágerek, remixek, stb. :D Bármi, ami hangosabb, mint a fejemben lévő zaj :D vagy ami körülöttem történik – csak ne legyen teljesen csend. Nehezen koncentrálok, ha zaj nélkül dolgozom. Nagyon szeretem a világzenét is.
Mi jellemzi a stílusodat a legjobban? Mit szeretsz a legjobban viselni?
Általában összeállítok egy szettet, és napokig viselem, mert annyira tetszik, és nem akarok mást felvenni. A minták és a szín harmónia kulcsfontosságú. Szeretek különböző színeket keverni és párosítani, általában narancsvörös vagy kék kontraszt színeket választok a sötétebb árnyalatok mellé. Fontos az is, hogy kényelmes legyen, különösen hűvös időben, ezért sok réteget viselek. Hétköznap gyakran csak lovagló ruhában járok, ilyenkor csak egy színes pulóvert, sálat vagy mellényt veszek fel, amit extraként felhúzok, ha hazaérek és átöltözöm a koszos lovagló felsőmből.


Tehát, mi tesz valamit értékessé számodra – legyen szó ruhadarabról vagy bármilyen más tárgyról?
Fontos számomra, hogy kézműves legyen, és hogy az alkotók tisztességes bérezést kapjanak a munkájukért. Szeretem, ha sokféle öltözékkel viselhető, és látom, hogy sokáig hordani fogom. Akkor is értékessé vagy érdekessé válhat számomra, ha a színek, minták vagy formák harmóniáját és együttes dinamikáját látom benne, ami lenyűgöz, úgyhogy minden alkalommal, amikor ránézek, elidőz a tekintetem rajta, valahogy jó hangulata van.

Itt követheted Enikő csodálatos munkáit, nézd meg a Lucy & Yak-kel készült legújabb terveit (a képeken látható jumpsuit ennek az együttműködésnek a része), és egy másik inspiráló kollaborációt a Nooworks-szal, és egy személyes kedvencet: a Magic Sealife kollekciót az YKRA-nak.